Konsumenci stykają się z tabliczkami znamionowymi bardzo często, ale niewielu z nich słysząc to pojęcie, jest w stanie od razu przypisać je do konkretnego przedmiotu. Tego rodzaju oznakowania pojawiają się na sprzęcie elektrycznym oraz elektronicznym, aparatach, na samochodach i wszystkich środkach transportu. Na terenie Wspólnoty obowiązuje specjalna dyrektywa, regulująca wykorzystanie tabliczek znamionowych jako dowodu dopuszczenia do sprzedaży konkretnych wyrobów. Producenci urządzeń są zatem zobligowani do stosowania tych znaków. Co należy na nich umieszczać i jak powinny być wybierane?

Dane na tabliczce znamionowej

Pod względem szczegółów tabliczki znamionowe mogą się od siebie różnić. Zasadniczo nadrukowane na nich informacje powinny jednak pozwolić na określenie producenta, numeru seryjnego, roku produkcji czy podstawowych parametrów. W przypadku urządzeń będzie to między innymi sposób podłączenia, zasilanie czy masa. W samochodzie tabliczka znamionowa umieszczana jest na przykład w bagażniku lub w okolicy silnika. Bywa przydatna podczas dopasowywania lakieru, ponieważ współcześnie takie produkty są oznakowywane numerami. Właściciele pojazdów na szczęście nie muszą ich pamiętać, dobrze natomiast gdy mają je pod ręką. Temu służą właśnie tabliczki znamionowe. Mają zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo i w miarę możliwości ułatwiać im wykorzystanie poszczególnych urządzeń.

Dopasowanie tabliczki znamionowej

Powszechnie stosowane są metalowe tabliczki znamionowe, choć na znaczeniu zyskują również te foliowe i samoprzylepne. Pozostają łatwiejsze do umieszczenia, a nowoczesne technologie produkcji umożliwią wykonanie takich oznaczeń na różnych powierzchniach. Podczas wyboru tabliczek, należy zwrócić uwagę na ich kolor. Powinny wyróżniać się na tle danego materiału i być widoczne z daleka. Przepisy obligują producentów do wykorzystywania czytelnych czcionek, ułatwiających konsumentom zebranie podstawowych danych. Tabliczka znamionowa nie pełni funkcji estetycznej, ale informacyjną. Producent urządzenia może jednak umieścić na niej swoje logo. Często stosowaną praktyką jest pozostawianie wolnego miejsca, które można wypełnić później.

Podsumowując, tabliczki znamionowe to istotny element wyposażenia każdej maszyny. Upraszczają komunikację pomiędzy producentem i konsumentem, temu ostatniemu dostarczając podstawowych danych o produkcie. Ich wykorzystanie jest obligatoryjne i regulowane przepisami prawa. W przypadku mniejszych urządzeń tabliczka znajduje się najczęściej na tylnej ściance. Chcąc wiedzieć więcej na temat tabliczek znamionowych warto przeczytać artykuł: Tabliczki znamionowe – rodzaje i zastosowanie 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Szerokie zastosowanie tabliczek znamionowych, 5.0 out of 5 based on 1 rating