Niewykorzystywana wiedza stopniowo jest usuwana z pamięci. To naturalne zjawisko, chroniące ludzki mózg przed nadmiarem informacji i tworzące miejsce na nowe wiadomości. W przypadku niektórych umiejętności, jak chociażby ta związana z posługiwaniem się językami obcymi, oznacza to jednak wielką stratę. Ludzie na naukę języka angielskiego przeznaczają statystycznie około dwunastu lat. Szkoda byłoby zaprzepaścić ten trud.

Znajomość angielskiego spada z wiekiem

Z badań społecznych wynika, że znajomość języka angielskiego jest najwyższa wśród ludzi do dwudziestego roku życia. Dosyć dobrze radzą sobie z nim także nieco starsi obywatele, będący w wieku poniżej trzydziestu lat. Nie trudno domyślić się podstaw takiego stanu rzeczy. Młodzi ludzie najlepiej radzą sobie z angielskim, ponieważ przez kilka, a często i kilkanaście ostatnich lat uczyli się go w szkole. Poza tym słuchają angielskiej oraz amerykańskiej muzyki i dużo czasu spędzają w sieci. Za pośrednictwem tych kanałów łatwo utrzymać kontakt z językiem. Niestety z wiekiem spada częstotliwość posługiwania się angielskim. Mijają lata od ostatnich egzaminów szkolnych i jeżeli nie ma się regularnych kontaktów z obcokrajowcami, to umiejętności lingwistyczne zazwyczaj spadają. Ciekawą alternatywą pozostają wtedy kursy językowe. Ich uczestnicy regularnie przypominają sobie to, co już wiedzą. A ponadto zyskują szansę na naukę nowych rzeczy.

Stały kontakt z językiem

Ludzie młodzi, uczniowie oraz studenci, często decydują się na zagraniczne wyjazdy, w trakcie których szlifują język w naturalnym otoczeniu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość zwiedzenia innego kraju, poznania jego tradycji oraz kultury. Faktycznie, to świetna okazja do nauki przed maturą czy egzaminami na studiach. Jednak w dorosłym życiu z uwagi na liczne obowiązki znacznie trudniej wygospodarować czas na uczestnictwo w takich zajęciach. A jak już wspomniano, im człowiek starszy, tym bardziej przydaje mu się częste posługiwanie językiem. Warto wówczas zapisać się na kursy języka angielskiego. Takie zajęcia bez trudu wpisze się w tygodniowy grafik. Zwłaszcza że szkoły językowe wychodzą naprzeciw różnych oczekiwaniom. Można uczestniczyć w lekcjach porannych lub popołudniowych, a także zdecydować się na jedno dłuższe spotkanie. Stały kontakt z językiem jest wówczas zagwarantowany, więc nie ma obaw przed używaniem go w pracy lub podczas spotkania z obcokrajowcami.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)