Kredyty dla wielu osób są codziennością. Nie da się ukryć, że znacznie ułatwiają nam życie, zwłaszcza gdy nie mamy wysokich oszczędności. W Polsce większość dorosłych osób miała choć raz w życiu zaciągnięty kredyt i go spłaciło. Są też osoby, które regularnie korzystają z opcji kredytowych i nie wyobrażają sobie bez nich codzienności. Wzięcie kredytu jest obecnie bardzo proste, ale spłacenie go może być wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy na raz będziemy mieli kilka zobowiązań do spłaty może stać się to nieoczekiwanie trudne. Ciekawą opcją będzie wtedy kredyt konsolidacyjny. Jak on działa?

Kredyt konsolidacyjny – wiele zobowiązań w ramach jednej spłaty

Kredyt konsolidacyjny to nowe zobowiązanie finansowe, które na siebie bierzemy, ale jest ono przeznaczone na cel spłaty zadłużenia już istniejącego. Przykładowo można wziąć kredyt konsolidacyjny, aby spłacić kredyt gotówkowy, kredyt ratalny i kartę kredytową. Te trzy zobowiązania zostaną skonsolidowane w jeden kredyt. My nie będziemy musieli spłacać już rat za dwa kredyty i minimalnej spłaty karty kredytowej, a jedynie będziemy spłacać ratę nowego kredytu konsolidacyjnego. Można więc powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny pozwala zebrać wszystkie istniejące długi wobec banku w jeden. Dzięki temu uzyskuje się nowy kredyt z o wiele niższą ratą.

Warto wiedzieć, że biorąc kredyt konsolidacyjny trzeba wskazać zobowiązania, które chcemy nim spłacić. Nie muszą to być wszystkie posiadane przez nas długi, jednakże zdecydowana większość osób decyduje się na połączenie wszystkich istniejących zobowiązań w jedno. Kiedy kredyt zostanie przyznany bank spłaca poprzednie zobowiązania, a nam pozostaje spłacać kredyt konsolidacyjny.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Tutaj procedura jest taka sama jak przy otrzymaniu innego kredytu gotówkowego. Trzeba iść do banku i złożyć wniosek za pośrednictwem pracownika banku. Dobrze jest mieć przy sobie dokumenty dotyczące zobowiązań, które chcemy spłacić w ten sposób oraz aktualne zaświadczenie o dochodach wydane z miejsca pracy lub inny dokument potwierdzający wysokość dochodów, który jest uznawany w banku. Bank zawsze sprawdza zdolność kredytową oraz wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, nawet jeśli jest to kredyt konsolidacyjny.

Naprawdę istotne jest, aby przyjść po taki kredyt, zanim jeszcze będziemy mieli problemy ze spłatą swoich rat. Wiele osób idzie do banku już w momencie, kiedy jakaś rata nie jest zapłacona i składa wniosek o konsolidację. Niestety wtedy bank będzie musiał wniosek odrzucić. Zatem najlepszym momentem na złożenie wniosku jest sytuacja, gdy wiemy iż w przyszłości trudno nam będzie spłacać poszczególne zobowiązania i już teraz chcemy obniżyć ich ratę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)