W ostatnich latach audiobooki (zwane również „książkami mówionymi”) zaczęły znacząco zyskiwać na popularności. Stanowią one atrakcyjną alternatywę dla papierowych książek czy też ebooków. Jako że są przeznaczone do słuchania, można sięgać po nie w dowolnie wybranym momencie, a zwłaszcza wtedy, gdy nie można sobie pozwolić na czytanie metodą tradycyjną. Audiobooki doskonale nadają się do odtwarzania w samochodzie, w czasie wykonywania obowiązków domowych, na spacerze, w czasie ćwiczeń, czy nawet podczas czekania w kolejce. Tę formę poznawania literatury doceniają również osoby uczące się języków obcych.

Nauka przy pomocy audiobooków

Na rynku dostępne są zarówno audiobooki przeznaczone dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką – skupiające się głównie na zagadnieniach gramatycznych i podstawowym słownictwie, jak i książki czytane przez lektorów w obcym języku. Pozwalają one lepiej zapoznać się z akcentem i nabrać płynności językowej. O ile więc nauczenie się języka wyłącznie z audiobooków pewnie nie będzie możliwe, książki te będą świetnym uzupełnieniem kursu językowego lub doskonałym startem dla tych, którzy pragną rozpocząć poznawanie języka na własną rękę. Najchętniej wybieranymi są audiobooki po angielsku. W obecnych czasach znajomość tego języka jest nie tyle przydatna, co w pewnych kręgach po prostu niezbędna. Dlatego też nawet znając język, ale nie posługując się nim na co dzień, warto sięgnąć po książkę czytaną po angielsku. Dzięki temu można nie tylko zapoznać się z treścią dzieła literackiego, ale i poszerzyć horyzonty językowe.

Audiobooki dla poczatkujących

Niezależnie od motywacji, angielski jest językiem, który warto znać na poziomie komunikatywnym. Dlatego też cieszy fakt, że wiele audiobooków przygotowanych zostało z myślą o osobach pragnących podszkolić się w tej dziedzinie. Specjalne kursy są opracowywane dla słuchaczy na różnym poziomie zaawansowania znajomości języka, tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Oferta jest również niezwykle zróżnicowana. Audiobooki koncentrują się na zagadnieniach gramatycznych, konwersacjach, czy poszczególnych dziedzinach takich jak angielski w biznesie, pracy, na zakupach, czy nawet w restauracji lub na plaży. Pomocne mogą okazać się też nagrania zawierające czytane przez native speakerów fiszki, czyli najczęściej spotykane słowa i zdania.

Klasyki literatury

Dla tych, którzy już opanowali język, ale pragną wciąż się szkolić (bądź pozostawać z nim w kontakcie na co dzień), doskonałą propozycją będą audiobooki po angielsku. Książki w wersji anglojęzycznej pozwalają lepiej osłuchać się z językiem, co poprawia swobodę wypowiedzi i zdolność rozumienia ze słuchu. Obecnie wiele pozycji, od klasyków światowej literatury po najnowsze bestsellery, dostępnych jest zarówno jako książka do słuchania, jak i w wersji oryginalnej. Istnieją również specjalne wersje audiobooków dedykowanych dla osób obcojęzycznych, gdzie książki opracowywane są w taki sposób, by słuchacze na różnym poziomie znajomości angielskiego (czyli nie tylko biegle władający językiem, ale i na etapie B1 lub B2) mogli czerpać korzyści z takiej formy nauki.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)