Jeśli jesteś jednym z zaproszonych gości, wiedz, że szlachetna biżuteria jest zawsze wskazana. Również panna młoda będzie nosić na sobie najlepszej jakości biżuterię, jest tu mowa nie tylko o elementach takich jak kolczyki czy zawieszki, ale także pierścionek zaręczynowy czy obrączki ślubne. Zarówno pierścionek, jak i obrączki to niewątpliwe symbole miłości. Dlatego właśnie wykonywane są ze szlachetnych kruszców takich jak żółte i białe złoto czy platyna. W salonach jubilerskich znajdziemy także biżuterię z platyny, palladu, tytanu, srebra i różowego złota. Podobno obrączki wykonane z trzech rodzajów kruszców przynoszą szczególną pomyślność. Taka obrączka może powstać z trzech złotych kręgów: białego, żółtego i różowego złota. Obrączki ślubne podobnie jak pierścionki zaręczynowe mogą posiadać oczka. Mowa o damskiej obrączce, która może zawierać jedno lub kilka kamiennych oczek. Są to najczęściej diamenty lub cyrkonie.
Rytualna wymiana obrączek i pierścieni ma swoje korzenie tysiące lat przed naszą erą. W starożytności znano obrączki z żelaza, złote obrączki pojawiły się na Bliskim Wschodzie. Obrączki wymieniają między sobą zakochani na całym świecie. Rozpowszechniły się w naszym kręgu kulturowym za sprawą kościoła w średniowieczu.
Dlaczego właściwie to obrączki są symbolem ślubu?
Chodzi o okrągły kształt. Okrąg to nieskończoność, a kto nie marzy o wiecznej miłości? Szczęście i spokój małżeński mają zapewnić proste obrączki, bez żadnych dodatków, jeśli zdarzą się w nich brylanty umocnią tylko one symbolikę zgody i trwałości małżeńskiej. Diament przecież jest symbolem doskonałości i trwałości, to przecież najtwardszy i najszlachetniejszy kamień. Obrączki ślubne młodzi wymieniają ze sobą w obecności świadków, obiecując sobie wierność i uczciwość małżeńską. Noszą je na prawych dłoniach w Polsce, na lewych w krajach zachodnich. Na lewych dłoniach u nas noszą wdowy i wdowcy.